Damlaget presenterar: Stella Lindegren
Jonas, damlagets tränare, om Stella: Stella är en spelare som har många kvaliteter; hon är duktig på att driva på och få med sig sina spelare i sin positivitet, har bra blick för spelet och hittar ofta vinklarna som vi pratar om tack vare sin förmåga att hitta fria ytor på planen. Stella har fått mitt förtroende att hålla i uppvärmningarna och hon är mycket duktig på det. Jag tror att om vill Stella så kommer hon bli en duktig tränare i framtiden. ? Hur är det att spela fotboll i Båstad Damlag? Jag tycker att det är superkul att spela fotboll i Båstads damlag. Det är alltid härlig och positiv stämning på träningarna och vår sammanhållning blir bara bättre och bättre. Alla är här för att lära och det märks verkligen. Vad skulle du säga att dina styrkor är som fotbollsspelare och vad vill du förbättra? Mina styrkor på plan är min spelförståelse, min löptålighet och positivitet. Jag trivs på mittfältet, där jag kan vara aggressiv, vinna boll och sen leverera bollen vidare. Något jag vill förbättra är min skotteknik. Vad gör du när du inte spelar fotboll? När jag inte är på planen går jag i skolan, andra året på Akademi Båstads samhällslinje med fotbollsinriktning. Bortsett från fotbollen och skolan, gillar jag att laga mat, promenera med hunden och umgås med familj och vänner. Hur tänker du angående prestation/resultat? Jag är en riktigt tävlingsmänniska, vill alltid vinna och prestera mitt allra bästa. Men som ett nystartat damlag förstår jag att vi kommer möta många och tuffa motgångar. Jag hoppas på att vi kan lära oss och utvecklas utav dem. Vilket är ditt favoritlag? Mitt favoritlag är Barcelona eftersom laget har, sedan Johan Cruyff tränade dem, haft ett väldigt annorlunda och speciellt spel. Vem är din förebild och varför? Mina förebilder är the golden trio Xavi, Iniesta och Messi. För deras briljanta spelförståelse, teknik och totalfotboll. Deras upplägg liknar det vi försöker bygga upp i damlaget, med trianglar, teknik och ett passningsorienterat spel, därav finner jag mycket inspiration hos dem. Tack Stella och stort lycka till!
FB Dam
16 feb 2021
0kommentarer
Andra säsongen är alltid tuffare
Vejbysonen Alfred Kander studerade i USA medan lillebror spelade i Giffen och gjorde allt han kunde för att övertala Alfred att spela med Giffen under sommarsemestern hemma i Sverige. Det gav mersmak och Alfred trivdes så bra i laget att han nu bestämt sig för att göra sin andra säsong med Giffen. Jag är en lyckligt lottad tränare som får ha Alfred i mitt lag. Han besitter en hög kvalitet, och har förbättrat vårt grundspel med sina egenskaper. Att han dessutom är en hyvens kille gör inte saken sämre. Ser man på den komplette spelaren Alfred och hans förmåga att läsa spelet så sticker jag ut hakan och påstår att han är seriens bästa centrala mittfältare, en spelare alla tränare vill ha i sitt lag. När dessutom lillebror Isak ansluter så har vi båda bröderna Kander i randigt och det skall bli mycket intressant att se vad dom kan hitta på tillsammans Först och främst. Hur mår du och hur har din vardag påverkats privat av pandemin? Jag mår bra! Inget coronafall i familjen än så vi alla har varit skonade. Vardagen har inte förändrats något speciellt för mig, gör inte mycket annat än att jobba och träna. Efter en lång säsong 2020 så är nu träningen igång. Hur känner du inför säsongen 2021? Supertaggad! Säsongen 2020 slutade med mersmak för mig och laget tycker jag. Sista kvalmatchen har man inte släppt... Det ser bra ut inför säsongen 2021, MEN andra säsongen är alltid tuffare så det är bara att ta match för match så ska vi nog hamna på placeringen vi förtjänar. Kvalplats till div 4 som nykomlingar 2020, hur kom det sig och vad känner du är en rimlig personlig målsättning 2021? Vi hade ett jävla gott go i laget och många sköna profiler som fick ihop gruppen efter den extremt långa försäsongen som tärde mycket på alla. Många frustrerade träningar i väntan på säsongen att dra igång... Det gäller bara att köra vidare på det som gav oss framgång förra året så kommer det gå prima! Hur skulle du beskriva dig själv som spelare? Vilka styrkor har du och vad känner du själv att du behöver förbättra? Fördelen med att jag älskar att träna är ju att man alltid håller sig i form så konditionen är rätt hyffsad, så ska nog orka springa en del detta året med. Poängmässigt måste jag bli bättre så får bli ett par extra löpningar in i boxen detta året! Hur ser du på årets serie i allmänhet? Vilka tror du slåss om segern och vilka lag får slåss om nytt kontrakt? Tuff serie överlag och det känns som det kan gå lite hur som helst. Vi fokuserar på en match i taget så får vi se vad vi landar! Det står 0-0 i 90:e minuten och ni lyfter hela laget för ett segermål, bollen hamnar framför dina fötter. Vad händer? Pang boom! Rätt upp i krysset! Till sist men inte minst. Mamma erbjuder valfri middag som du får välja, vad blir det? Antingen mammas kyckling curry eller chili, båda är oslagbara!
FB Herr
15 feb 2021
0kommentarer
Spelar vi som vi kan har vi ingen konkurrens
Faris Ferizi är en av de mer rutinerade spelarna i laget och har varit med under många år i Giffen. Alla som sett lagets matcher vet att vi i Faris har en bollskicklig och lurig tekniker som kan spela på de flesta platserna i laget. Faris är unik, han är en utmärkt duellspelare, samtidigt som han kan snurra upp vem som helst på läktaren för en kokt med bröd. För oss ledare är det skönt att ha en så komplett allroundspelare som vi kan nyttja med kvalitet på de allra flesta platserna i laget. Vi hade önskat att han kunde träna mer, för när han är så pass bra som han är med få träningar så drömmer vi om hur bra han skulle vara fullt tränad. Dock vet vi hur svårt det är att få ihop familjelivet med småbarn så vi får tacka för det vi får av honom. Först och främst. Hur mår du och hur har din vardag påverkats privat av pandemin? Jag mår bra, min vardag har påverkats lite genom att det inte blir samma rutiner som man tidigare har haft att kunna gå ut utan att tänka på något. Efter en lång säsong 2020 så är nu träningen igång. Hur känner du inför säsongen 2021? Jag känner mig taggad inför säsongen. längtar tills serien börjar. Kvalplats till div 4 som nykomlingar 2020, hur kom det sig och vad känner du är en rimlig personlig målsättning 2021? Jag var förväntansfull, vi har varit ett bra team och kämpat tillsammans, min målsättning för 2021 är att laget jobbar tillsammans och ser fram emot att vinna varenda match. Hur skulle du beskriva dig själv som spelare? Vilka styrkor har du och vad känner du själv att du behöver förbättra? Jag är en effektiv spelare, jag ger allt. jag spelar där laget behöver mig på fältet, det finns alltid något man behöver finslipa men en sak är konditionen måste bli bättre! Hur ser du på årets serie i allmänhet? Vilka tror du slåss om segern och vilka lag får slåss om nytt kontrakt? Jag har inte koll på årets serie, men en sak är säkert om vi spelar som vi kan så har vi ingen konkurrens. Det står 0-0 i 90:e minuten och ni lyfter hela laget för ett segermål, bollen hamnar framför dina fötter. Vad händer 100% MÅL !!! Till sist men inte minst. Mamma erbjuder valfri middag som du får välja, vad blir det? Mantija 100% albanian food!
FB Herr
14 feb 2021
0kommentarer
Visa fler nyheter