Truppen mot Munka Ljungby IF
Två träningar avverkade denna veckan. Bra fart och inställning på båda. Ikväll börjar vi förbereda oss för matchen på fredag. Tänk på mat, vätska och vila så vi är ordentligt förberedda. Följande trupp kallas: Sanny, Jabar, Hassan, Häger, Hjelm, Entin, Tim, Faris, Boivie, Granit, Oscar, Anton, Axel, Ralle och Abby. Ledarstab: Tobbe, Micke, Masse Bilden från onsdagens träning och rafflande fotbollstennismatchen mellan junisar och gubbar.
FB Herr
3 maj 2017
0kommentarer
Stabil vinst hemma mot Allerum
Det nalkades Valborg och med denna period på året brukar man minst sagt få ett oberäkneligt väder. Idag fick man i princip allt som det kan bjudas på, regn, sol och hagel. Vad mer kan man önska sig under en fotbollsmatch i april. På planen stod två lag redo för kamp och denna dag stod Allerum som gäster i den fjärde omgången. Matchens första del var väl ingen direkt värmande historia då det oftast var lika stelt som ett ”bordshockey” spel, blev på tok för mycket individuell krydda på bollen från bägge lagen. Allerum hade till en början några bra och organiserade uppspel som var vägvinnande, men blev med tiden förutsägbara och Giffen kunde ganska enkelt avstyra situationerna. Båstad stod för halvlekens bästa chanser då man ett par gånger rann igenom Allerums försvar, men hade svårt att utnyttja dem och bollen rann oftast iväg i det avgörande momentet. Lyckas dock göra 1-0 genom Granit Avdiu på en omställning som han enkelt kan sätt förbi gästernas målvakt. Vad var bra med den första halvleken? Vi fick se ett bättre samlat mittfält som genom bra positionsspel tog kommando över mittplan. Även frukten av veckans träningar syntes som små ljusglimtar då man utförde omställningsspelet på ett bättre och mer nyanserat sätt. Andra halvleken kommer handla mycket om Giffen, man är det starkare laget rent generellt. Det är inte alltid vackert, men man genomför matchen stabilt och vinner rättvist. Under sista delen av halvleken så avlöser chanserna sig och frågan om 2-0 och 3-0 är mer NÄR än OM. Båda målen rullas in av Anton Jarl efter bra kombinationer och tålamod, det fick en att drömma tillbaka till glansdagarna för HIF och en viss Arild Stavrum som vann skytteligan i Allsvenskan med sina 18 mål – vilka som i princip rullades in på bortre stolen! Vi summerar matchen med att 3 friska nya pinnar inkasseras, en stabil seger utan glans och tiden kommer kräva bättre insatser. Önskar Allerum fortsatt lycka i årets serie, de har instrument och kunskap för att bli en tuff utmanare för många i serien. Besitter några bra pjäser som kommer kunna spela avgörande roller om man blir bättre att sätta upp dem i rätt läge, samt att man orkar en hel match och inte viker ner sig. Slutresultat 3-0 (1-0) 1-0 Granit Avdiu 2-0 Anton Jarl 3-0 Anton Jarl Mer info om matchen: Matchinformation / Skåneboll Bilder från matchen / Båstads GIF Nästa fredag kl. 19:00 står Giffen redo för kamp mot Munka Ljungby IF på Munka IP, väl mött!
FB Herr
1 maj 2017
0kommentarer
Bilder från hemmamatchen mot Allerum.
Besök vår hemsida bgif.org och se bilder från dagens matchen mot Allerums GIF. Vi säger ett ödmjukt tack till Louise som bidrar med sina trevlig bilder. Gå vidare för att se bilderna.
FB Herr
29 apr 2017
0kommentarer
Visa fler nyheter